Opleiding vir ‘n wêreld wat nie meer bestaan ​​nie

Vyf biljoen euro, dit klink na baie geld wat die federale regering vir die digitalisering van skole laat verloor het. Daarbenewens is daar die beleggings van die onderskeie federale state. Maar dit is net ‘n druppel in die emmer – diegene wat dit moet weet. As u die geld by die individuele skole tel, is daar net genoeg ruimte per instansie om basiese digitale prosesse en tegniese toerusting te bevorder.

Uwe Bettscheider, skoolhoof van die Ritzefeld-gimnasium van die stad Stolberg in Noordryn-Wesfale, beskou die digitale verdrag as ‘n aanvangsfinansiering ‘:’ Die vervoerder moet verstaan ​​dat IT ‘n permanente taak is. ‘Die hardeware en sagteware wat vir die skool aangekoop is, moet professioneel onderhou en telkens weer op datum gebring word, ook om veiligheidsredes. “

Geen onderneming kan digitale toestelle vir 1000 werknemers skep sonder IT-ondersteuning nie. “Maar in skole het onderwysers sonder gespesialiseerde opleiding IT-ondersteuning al dekades lank verwaarloos, selfs al is dit finansieel seer: Skole het die ondersteuning van IT-professionele persone nodig as hulle hul tegnologie dienooreenkomstig opgradeer.”

vertoning

“Die tegniek verryk die onderrig metodies sterk. Die tipe onderrig sal nie verander nie.”
Uwe Bettscheider

Op sy grammatikaskool het Bettscheider reeds voortgegaan met digitalisering en ‘n wolkplatform vir onderwysers en studente sowel as witborde en tablette aangeskaf. Die aanloop AixConcept bied – en ondersteun – die samewerkingsplatform vir studente en onderwysers met ‘n leerbestuurstelsel vanuit die wolk. Bettscheider wil die interaksie tussen student en onderwyser verbeter. ” N Student wat byvoorbeeld tuis in die bed lê met ‘n gebreekte been, kan die bord op die rekenaar of slimfoon in sy kamer volg. ‘

Daarbenewens kan studente die wolk gebruik om interaktiewe take op te los en hul werk beskikbaar te stel aan klasmaats in ‘n groepwerk. Geleidelik wil Bettscheider alle klaskamers toerus met witborde, tablette en digitale meetinstrumente vir wetenskaplike vakke. Hy meen dat studente in die toekoms nie meer hoef te leer rondloop nie. “Die tegnologie verryk die onderrig metodies sterk. Die tipe onderrig sal nie verander nie,” sê die skoolhoof oor die digitalisering in skole.

Ook interessant: kryt en swartbord in plaas van rekenaar in Silicon Valley

Element5 Digital J Cimc Op Fhig Unsplash
Sal studente nie meer in die toekoms swaar boeke hoef te dra nie? (Foto: Element5 Digital / Unsplash)

Studente met VR-brille wat geskiedenis betref, kan hulle byvoorbeeld verwonder aan antieke Rome, of met selfvertroue gevaarlike of uitgebreide eksperimente in chemie-lesse volg. In ander wetenskaplike vakke, soos fisika of wiskunde, kan 3D-modelle gebruik word.

Maar digitalisering sal ook sy merk op die onderriginhoud laat: “Met die opkoms van digitale geleenthede en nuwe tematiese gebiede, moet die begrip algemene onderwys heroorweeg word. ‘Hierdie nuwe digitale werklikheid moet op skool aangepak word – anders sal ander hierdie taak aangaan’, waarsku Bettscheider.

Sarah Henkelmann, woordvoerder van die Digital Education Network, sien ‘n groot taak in die groot veranderinge waarmee skole te kampe het: “Op die oomblik moet onderwysinstellings insluiting, integrasie en digitalisering hanteer, plus ‘n rykdom aan inhoud om dit oor te dra Die leerplanne suiwer en vra: wat anders is relevant? Digitalisering moet in elke vak ‘n deurslaggewende aangeleentheid word. ‘

Geen digitalisering sonder die regte infrastruktuur nie

Maar ver van dit af is die debat oor hoe om studente geskik te maak vir die wêreld van môre nog lank nie verby nie. Omdat daar ‘n dringende basiese probleem is: “As die internetverbinding loop, dan loop alles,” sê Bettscheider, maar dit werk nie altyd, soos baie Duitse skole doen nie, sê Henkelmann. “Alhoewel elke student nou sy eie toestel het en die lesergebaseerde tegnologie kan gebruik Toepassings verkry toegang tot leerinhoud. Maar te dikwels ontbreek dit die ontbrekende netwerkinfrastruktuur. ”

Volgens ‘n peiling wat die stembus-instituut Forsa namens die Vereniging vir Onderwys en Beroepsopleiding (VBE) hierdie lente gedoen het, het slegs een uit elke drie skole in alle klaskamers en kamers toegang tot vinnige internet en Wi-Fi. In Oos-Europa is ‘n mens al baie verder, sê Henkelmann.

Maar hoe ver moet die skole gedigitaliseer word? Is daar nie die risiko dat die studente op die telefoon roei in plaas van versorging nie? Henkelmann verstaan ​​hierdie kritiek: “Wat toerusting betref, bly die groot vraag: Het elke student regtig ‘n rekenaar nodig? Watter toegevoegde waarde het dit?”

Loodverteenwoordiger 1 19 Ctab 1200X1200

Kompakte SEO-kennis vir beginners en professionele persone

In die LEAD-verslag “Werkboek SEM / SEO” leer u al die basiese terme en gereedskap om eers aan die gang te kom, ondersoek u bestaande maatreëls deeglik en praat ten slotte op gelyke voorwaardes. Niemand kan jou so vinnig mislei nie!

Laai nou af!

‘N Vraag waarmee hoofmeesters regoor die land moet kom. Bettscheider weet wat hy nie wil hê nie: Edutainment, die speelse oordrag van kennis deur televisie of rekenaarprogramme is nie geskik vir algemene skoolonderwys nie, omdat hy die nodige ontwikkelingspoging en aanpassing by gegewe kurrikulums het, sê hy. “Die studie deur John Hattie wys ook dat onderwysers die grootste invloed op leer het, so die rekenaar kan slegs motivering en instrumente wees.”

En onderwysers sal die belangrikste rol in digitalisering speel. Volgens Henkelmann, met die onderwysers, sal die sukses van die digitalisering van die skool bly staan ​​en val. Maar onderwysers kan studente skaars in die digitale era bring as hulle alleen gelaat word. “Daarom moet u in onderwysersopleiding belê, sodat u digitalisering kan verstaan ​​en kommunikeer, anders is dit soos om iemand ‘n motor te gee wat nie ‘n bestuurslisensie het nie.”

Onderwysers beoordeel hul toerusting as ‘bevredigend’

As u die onderwysers self vra, is hierdie digitale innovasies redelik openhartig, maar die digitale verdrag en die werklike omstandighede op die grond is eerder swak: volgens ‘n opname deur die IT-vereniging Bitkom, glo byna al die ondervra onderwysers dat die skole in Duitsland is agter in digitalisering in internasionale vergelyking. Die tegniese voorvereistes van hul eie skool beoordeel die onderwysers dus op ‘n graderingskaal as ‘bevredigend’ (3,3).

Byna al die ondervra onderwysers meen dat die aangekondigde finansiering van die Digital Pact onvoldoende is. Meer as die helfte het gesê dat hulle meer gereeld digitale tegnologie wil gebruik. Hulle misluk egter weens ontbrekende toestelle (58 persent), ‘n gebrek aan pedagogiese konsepte (13 persent) of hul eie digitale kennis (12 persent). Baie mense is ook bang dat die tegnologie tydens die klas sal misluk.

Dit wys dat die implementering van die Digitale Pakt nie net op die toerusting sal fokus nie, maar ook op die opleiding en opleiding van onderwysers en op ‘n media-ontwikkelingsplan – “waarin die gebruik van tegnologie op ‘n didakties gesonde manier bepaal word,” verduidelik Henkelmann. Sy stel volhoubare beplanning voor: “As u skole môre met nuwe tegnologieë instel en dan ophou om daaraan te werk, sal dit nie werk nie, en dit sal die moeite werd wees om stap vir stap te begin om u netwerkinfrastruktuur en toerusting uit te brei. Op hierdie manier kan die hele personeel en die strategie saam met nuwe werkmateriaal en opleidingskulture groei, sodat ons almal kan saamneem. ‘

“Ons skoolstelsel is eenvormig en (…) gerig op industrialisasie.”
Sarah Henkelmann

Bettscheider vind die digitale verdrag basies goed. “Maar ek hoop die plaaslike owerhede sal nie dink dat die kwessie behandel is nie, dit sal op die langtermyn gefinansier moet word, en die geld help nie, byvoorbeeld as daar nie ‘n sinvolle mediakonsep by die skool en die rekenaars in die hoek is nie staan. ” Henkelmann sien dit ook so: “As die onderwyser oorweldig word met slimborde, beland hulle in die hoek.”

Alhoewel die Digital Pact vir ‘n vyfjaartermyn ontwerp is, beskou Henkelmann dit as die begin van ‘n ontwikkelingsproses wat 15 tot 20 jaar sal duur: “Dit gaan oor die opvoeding van hele generasies in hierdie land, maar die politiek het dit gesien. omdat dit dekades lank nie belê is nie. ‘

Na hul mening moet die skoolstelsel nog meer fundamenteel verander word: “Ons skoolstelsel is eenvormig en is nie dekades lank verander nie; dit dateer uit die tyd van die keiser en is gerig op industrialisasie, maar industrialisasie is voltooi, en digitalisering is nou baie belangriker en diens – ons oefen vir ‘n wêreld wat nie meer bestaan ​​nie. Leerlinge moet kritiese denke en etiek aanleer, hulle moet weet watter regte hulle het, en baie gradueer van die skool sonder om ‘n digitale grondslag te hê – wat moet verander In elke werk wat u vandag met digitale gereedskap werk – selfs ‘n tuinier moet op die skootrekenaar kan beplan – moet ons dapper begin met die digitale era. ‘

“Skole het toegang tot ‘n moderne toestand tot die digitale wêreld nodig – politiek en administrasie moet erken dat dit ‘n permanente taak is – die IT-wêreld draai vinniger as dié van politiek en administrasie,” vat Bettscheider ‘n opsomming.

Ook interessant: die digitale klaskamer

Met dpa materiaal

Nuusbrief en boodskapper

Met die LEAD-nuusbrief en die LEAD Tech-nuusbrief is u altyd op hoogte van alle onderwerpe van die digitale lewe. Of dit nou professioneel of privaat is. In u inkassie of via boodskapper.

Teken nou in op ons nuusbrief
Teken nou in via messenger

Laat 'n boodskap

Jou e-posadres sal nie gepubliseer word nie. Verpligte velde word met * aangedui